KILKA POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO UCZYĆ SIĘ POLSKIEGO JAKO OBCEGO.
Dlaczego obcokrajowcy powinni uczyć się polskiego?
Takie pytanie zadaje sobie zapewne niejeden cudzoziemiec, który po pierwszej lekcji polskiego jako obcego ma wrażenie, że język polski jest trudny. Pierwsza odpowiedź, która ciśnie się na usta, to taka, że językiem polskim posługuje się na świecie około 44 milionów ludzi. Tak więc mamy 44 miliony szans, że spotkamy na świecie osobę, która będzie mówić po polsku.Jednak warto poszukać bardziej praktycznych argumentów. Wyobraźmy sobie cudzoziemca, który przyjeżdża na przykład do Warszawy. Na wszelki wypadek wrzuca w przeglądarkę internetową hasło „język polski dla obcokrajowców Warszawa” (może też po prostu wejść na stronę Po Polsku tam znajdzie wszystkie ważne informacje na temat kursów języka polskiego jako obcego w Warszawie) i zastanawia się, czy powinien uczyć się polskiego.
Język polski jest praktyczny!
Oczywiście bez większego problemu w pracy czy w restauracji może komunikować się z ludźmi po angielsku. Jednak aktywny udział w kursie języka polskiego dla obcokrajowców, gwarantuje mu już po pierwszej lekcji, że bez większego trudu przeczyta nazwę ulicy, przy której mieszka lub pracuje. Nie będzie miał też problemu z podaniem adresu zamieszkania taksówkarzowi bez względu na to, czy jest to ulica Świętokrzyska, Szczera, czy Pajęcza (to przykłady tylko z Warszawy).Po kilku następnych lekcjach kursu językowego naszemu cudzoziemcowi nie sprawi większego kłopotu znalezienie chleba w supermarkecie. Będzie doskonale wiedział, że znajdzie go pod literą „P”, która to rozpoczyna wdzięczną nazwę działu „pieczywo” lub „piekarnia”, a nie pod literą „B” jak „bakery”. Niby to drobiazg, ale bardzo ułatwia życie i pozwala oszczędzić czas, który, jak wiadomo, jest cenny.
Wracając z zakupów samochodem, znacznie przyjemniej prowadzi się, gdy można posłuchać radia.
A w radiu, jak wiadomo, prócz muzyki, warto posłuchać wiadomości. Po kursie języka polskiego dla obcokrajowców, nie powinno być z tym większych problemów.
Jak widać języka polskiego jako obcego warto się uczyć, bo przyda się on w codziennych sytuacjach, umili nam życie, pozwoli słuchać radia, czytać gazety i dobrą literaturę w oryginale, a przede wszystkim powiedzieć rano sąsiadowi: „Dzień dobry! Co u pana słychać?”.