DOBRA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO. CZYLI JAKA?
TYLKO (albo prawie tylko) PO POLSKU !
Mów po polsku! Niby oczywiste, a jednak… Jeśli przez większość lekcji mówisz do swoich studentów po angielsku albo w jakimś innym języku, to TY ćwiczysz swój język obcy, nie Twoi studenci. Panuje błędna opinia, że w trakcie kursu języka polskiego dla początkujących (szczególnie na pierwszych lekcjach), nie jest możliwe ciągłe posługiwanie się polszczyzną. Otóż, jest możliwe! Należy oczywiście znacznie uprościć rejestr językowy, mocno posłużyć się językiem ciała i pomocami wizualnymi, a przede wszystkim dostosować realizowany materiał do momentu kursu lub lekcji . Wiadomo, że nie zaczniesz pierwszej lekcji (kurs początkujący) od czasu przyszłego, a raczej od przedstawienia się sobie i nauki alfabetu, a konstrukcję „co słychać?” wprowadzisz na początku lekcji, a nie jej końcu.
STRUKTURA LEKCJI
Pamiętaj o szkielecie lekcji. Bez względu na to, ile trwa lekcja języka polskiego Twój student powinien zostać przeprowadzony przez następujące etapy: rozgrzewka - powtórzenie z poprzedniej lekcji - wprowadzenie nowego materiału - dryl nowego materiału - produkcja - podsumowanie.
Daj uczniom margines błędu. Na niższych poziomach nie poprawiaj pedantycznie wszystkiego. Im obcokrajowiec uczący się polskiego jest mniej zaawansowany, tym margines błędu u niego może być większy.
Przy wprowadzaniu gramatyki, pamiętaj: poprzez przykład, analizę do reguły (nigdy odwrotnie).W ramach pracy domowej Twoi studenci mogą się też poćwiczyć gramatykę w ramach zabawy: aplikacja Polish for Foreigners
Lepiej mniej, a porządnie niż wiele, a „po łebkach”. Jeżeli podasz zbyt dużą ilość materiału podczas lekcji uczniowie i tak tego nie zapamiętają.
TWOI STUDENCI
Słuchaj studentów, zwracaj uwagę na ich werbalne i niewerbalne sygnały, dowiedz się, co ich interesuje, zadawaj pytania (nie przekraczając granic prywatności) i pamiętaj, że będąc lektorem języka polskiego masz często kontakt z ludźmi z odmiennych kręgów kulturowych, innego niż Ty wyznania, czy wyznających inny system wartości niż Twój. Szanuj to!
Jeden z obrazków, jaki możecie zobaczyć na naszej stronie na fejsbuku PoPolskuPFP. Jaki problem gramatyczny pomaga wyjaśnić?