poniedziałek, 26 czerwca 2017

PIWO I SŁOWNICTWO Z NIM ZWIĄZANE

Sezon wakacyjny jest idealnym momentem, aby porozmawiać o ulubionym napoju alkoholowym wielu Polaków i nie Polaków - piwie. Piwo, to często jedno z pierwszych słów, jakie opanowują cudzoziemcy. Nie tylko ci, którzy uczęszczają na kursy języka polskiego, ale również ci, którzy - przynajmniej na razie - takiego zamiaru nie mają. Krótko mówiąc: zdanie Proszę małe/ duże piwo zna każdy.

JAK MOŻESZ ZAPROSIĆ NA PIWO? KILKA PRAKTYCZNYCH KONSTRUKCJI. 

Oczywiście, chcąc wybrać się z polskimi i niepolskimi przyjaciółmi do pubu albo baru,  zawsze możesz powiedzieć:

Zapraszam na piwo 

ale... UWAGA... wtedy oznacza to, że to TY płacisz. Jeżeli faktycznie chcesz zapłacić możesz też powiedzieć:

Idziemy na piwo?/ Chodźmy na piwo! Ja stawiam. 

Możesz też zapytać:

Masz ochotę na piwo?
Pójdziemy do pubu? 
Chciał(a)byś iść na piwo?  


                        Wybieracie się na piwo? Więcej praktycznego słownictwa na naszym profilu na FB 

WAŻNY SYNONIM RZECZOWNIKA PIWO 

Nie bądź zaskoczony, kiedy któryś z Twoich polskich znajomych powie:

Idziemy na browar(a)/ Wypiliśmy browar(a)/ Kupiliśmy dwa browary. 

We współczesnej polszczyźnie browar to nie tylko miejsce, gdzie warzy się piwo, ale również slangowy synonim  tego rzeczownika. Określenie wspomniane wyżej (warzyć piwo) odnosi się nie tylko do produkcji piwa, ale jest też częścią znanego frazeologizmu nawarzyłeś sobie piwa, to teraz musisz je wypić, czyli narobiłeś sobie kłopotów, to teraz musisz ponieść konsekwencje.
Puby w których pijemy piwo znajdują się często w piwnicach. Oba te rzeczowniki są ze sobą powiązane, bo piwnica była po prostu chłodnym miejsce w którym przechowywano piwo oraz inne produkty spożywcze.

Piłam piwo czy wypiłam piwo? Więcej na temat polskiej koniugacji znajdziecie tutaj

Kiedy wychodzimy z pubu (albo innego lokalu gastronomicznego), a jesteśmy zadowoleni z usługi, możemy zostawić napiwek. Słowo to, niestety, coraz częściej jest zastępowane przez anglicyzm tip. Warto też wiedzieć, że rzeczownik piwo pochodzi od czasownika pić i oznaczał kiedyś tyle, co... napój.  Z czasem jednak jego znaczenie zawęziło się do sfermentowanego napoju z chmielu, drożdży, wody i słodu.

Na zdrowie !