środa, 7 stycznia 2015

NOWOROCZNE ŻYCZENIA PO POLSKU

NOWOROCZNE DYLEMATY

Ani koniec roku, ani jego początek, a więc moment, kiedy większość z nas oddaje się słodkiemu lenistwu, nie uwalnia studentów języka polskiego od dylematów językowych. Jak złożyć życzenia noworoczne po polsku? Co znaczy to dziwne do siego roku? Który mamy rok? I organizuję sylwestra czy Sylwestra?

DO SIEGO ROKU - CO TO ZNACZY?

Szczęśliwego Nowego Roku, to najczęściej słyszane zdanie na przełomie grudnia i stycznia. Mimo, że nie jest ono najłatwiejsze do wymówienia, cudzoziemcy pilnie uczą się na kursach tych właśnie kilku form. Przy okazji studenci pytają też, co właściwie oznacza wyrażenie do siego roku, które tak często mogą zobaczyć w miejscach publicznych w okresie świątecznym. Okazuje się, że jest to wyrażenie jeszcze z języka...prasłowiańskiego, w którym siego było dopełniaczem zaimka wskazującego ś/si, czyli dzisiejszego zaimka ten. Do siego roku, to nic innego jak do tego roku (czyli: do tego, który nadejdzie). Wyrażenie to było po prostu kiedyś częścią życzeń wigilijnych.

Impreza, która wprowadza nas w nowy rok, to sylwester. 31 grudnia obchodzi swoje imieniny Sylwester i stąd właśnie wzięła się nazwa tego wieczoru. Jeśli więc znamy jakiegoś mężczyznę o tym imieniu i był on tak miły, że zaprosił nas do siebie na imprezę możemy powiedzieć: Idę na sylwestra [tu: małą literą, bo jest to nazwa zabawy] do Sylwestra [tu: dużą literą, bo jest to imię].

ROK DWUTYSIĘCZNY CZY DWA TYSIĄCE PIĘTNASTY?

A co potem? Który mamy rok? Poprawna odpowiedź jest jedna: dwa tysiące piętnasty. Pamiętajcie o tym, ucząc się w tym roku języka polskiego. Wszystkiego dobrego!

                                                           więcej na naszym profilu na FB